“نردبان موفقیت”

احتمالاً این واژه را خیلی زیاد شنیده‌اید، اما به راستی مگر موفقیت نردبان است و یا نردبان دارد؟ بهتر است ببینیم اصلاً نقش نردبان چیست که موفقیت را به آن تشبیه می‌کنند؟ همه می‌دانیم که نردبان وسیله‌ای است برای بالا رفتن و دست پیدا کردن به آنچه که ظاهراً دور از دسترس است. آیا می‌توان گفت که موفقیت نیز مانند نردبان، راه و مجرایی است برای بالا رفتن و دست یافتن به همه‌ی آنچه که به نظر دور از دسترس می‌رسد؟ آیا همانطور که بعضی از نردبان‌ها ارتفاع یا تعداد پله‌های بیشتری دارند می‌توانیم بگوئیم که نردبان موفقیت‌ها نیز دارای پله‌های متفاوتی است؟ یعنی راه‌های دسترسی به اهداف بلند و یا کوتاه است؟ اما این بلندی و کوتاهی نردبان به چه چیزی بستگی دارد؟ آیا تعداد پله‌ها را بلندی هدف و آرمان مورد نظر تعیین می‌کند؟ تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که چرا نردبان‌ها را تا این اندازه در ارتفاع‌های متفاوت می‌سازند مگر نمی‌شود که با یک نردبان خیلی بلند، هم به چیزهای نزدیک دسترسی پیدا کرد و هم به چیزهای دور؟ آیا ساخت نردبان‌ها در اندازه‌های متفاوت گواه این نیست که برای هر کار باید از وسیله و راهی متناسب با آن وارد شد؟ و آیا به نظر شما کوتاهی و بلندی نردبان‌ها نشانی از میزان تلاش و کوشش افراد برای دسترسی به اهداف گوناگون نیست؟

احتمالاً با آدم‌هایی روبرو شده‌اید که از بالا رفتن از نردبان می‌ترسند و یا افرادی را دیده‌اید که پای خود را بر روی یک یا چند پله اول می‌گذارند و از بالا رفتن بیشتر پرهیز می‌کنند. دلیل‌شان هم کاملاً برای خودشان موجه است؛ حفظ سلامت. آیا می‌توانیم با صراحت بگوئیم که هستند افرادی که از تغییر شرایط یا همان بالا رفتن واهمه دارند؟ افرادی را می‌شناسیم که در نخستین پله‌های موفقیت متوقف می‌شوند و به همان میزان از تلاش بسنده می‌کنند.

حتماً افرادی را دیده‌اید که با اندامی‌ شکسته و گچ‌گرفته فریاد سر می‌دهند که ای کاش پایم را روی آن نردبان شکسته نمی‌گذاشتم و یا ای کاش تکیه‌گاه نردبان را محکم می‌کردم و بعد از آن بالا می‌رفتم. آیا به نظر شما بالا رفتن از پلکان موفقیت نیز می‌تواند اینگونه خساراتی را برجای بگذارد؟ آیا همه آنهایی که با انگیزه و شتاب هر چه بیشتر مشغول بالا رفتن هستند، کاملاً آگاهانه قدم برمی‌دارند و آیا از تکیه‌گاه امن نردبان‌شان مطمئن هستند؟

اگر کسی از شما بپرسد که من از چه نردبانی بالا بروم و به چه میزان تلاش کنم، پاسخ شما چیست؟ و یا اگر کسی از شما بپرسد که میزان تضمین موفقیت من در بالا رفتن از این نردبان چقدر است به او چه می‌گویید؟ احتمالاً شما هیچ پاسخ قاطعی نخواهید داد زیرا که میزان شناخت و آگاهی شما از فرد مورد نظر، هدف او، انگیزه‌اش برای صعود و… کامل نیست در این شرایط شما از پیچیدن نسخه مشخص برای چنین فردی عاجز هستید، اما با همین اطلاعات یک سری نکات پیشگیری و یا شاید چیزی به نام داروی مسکن را می‌توانید به او توصیه کنید.حداقل حرفهایی که در این شرایط می‌توانید بگوئید این است که:

«اول برای خودت مشخص کن که برای چه منظوری می‌خواهی از نردبان بالا روی»، «آیا پاهای تو توان این کار را دارد؟»، «آیا نحوه بالارفتن از نردبان را بلدی؟»، «آیا تو هم مانند خیلی‌ها که می‌خواهند وارد دانشگاه شوند و یا پشت فرمان ماشین بنشینند فقط دلت می‌خواهد از نردبان بالا بروی و یا از این بالا رفتن هدف خاص خودت را داری؟»، «آیا برای رسیدن به هدفت زمان مشخصی را در نظر گرفته‌ای؟»، «آیا فاصله خودت تا هدفت را می‌شناسی و به میزان تلاش لازم برای دسترسی به هدفت که در اینجا تعداد پله‌ها یا همان طول نردبان است آگاهی داری؟».

راستی اگر فردی را ببینی که بر روی پله‌های نردبان نشسته است به او چه می‌گویی؟ احتمالاً خواهی گفت که اینجا جای مناسبی برای نشستن نیست و محلی است برای عبور، پس وسط راه از حرکت نایست و بیهوده توقف نکن. احتمالاً شما به او خواهید گفت که دستهایش را به کنارهای نردبان محکم گرفته و با اطمینان از نردبان بالا رود، زیرا قدم برداشتن محکم و مطمئن از شرایط لازم برای صعود است. حتماً به او خواهید گفت که پله پله بالا برود و هرگز پله بالا رفته را پشت سرش خراب نکند، از نردبان شکسته و غیر قابل اطمینان استفاده نکند؛ یکی از چیزهایی که شما از گفتن آن غافل نمی‌شوید، خطرات سقوط خواهد بود، خطراتی که قیمتش گاه به بازماندن از راه می‌انجامد و جبرانش برای آدمی‌ بسیار سخت خواهد شد. پس به او خواهید گفت: «در هیچ پله‌ای چشم از پله بالاتر برنمی‌داری حتی اگر خیلی به هدف نزدیک شده باشی، زیرا خطرات و میزان آسیب احتمالی در ارتفاعات بالاتر بیشتر و جبران آن، سخت‌تر خواهد بود. شاید آخرین حرفی که به او خواهید گفت این است که اگر سقوط کردی هرچه زودتر از زمین برخیز، اما دوباره به همان روش و از همان وسیله برای بالارفتن استفاده نکن! راستی اگر خودتان هم قصد بالارفتن از پله‌های موفقیت را داشته باشید به تمام آنچه گفته شد، توجه می‌کنید؟ اگر بله، صعودتان را از همین الان جشن بگیرید!

“فصلنامه موفقیت”

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.