معرفی ماهاریشی

 ماهاریشی ماهش یوگی متولد دوازدهم ژانویه ۱۹۰۷ در ایالت «مادهیا پرادش» هند بود . اگرچه خود او این تاریخ را هیچگاه مورد تایید قرار نداد. سال های اولیه عمر او در هاله ای از رمز و راز قرار دارد. او خودش در این باره گفت: : «دیرنشین ها قرار نیست درباره خودشان حرف بزنند؛ پیام مهم است نه شخص.» وی سه هفته پس از آنکه پیروان خود را آگاه کرد که رسالتش به پایان آمده است و به سکوت پناه برد، و در سن ‪۹۱سالگی در خانه‌اش در لاهه، هلند درگذشت.

ماهاریشی مدتی شاگرد سوامی برهماناندا ساراسواتی بود که شانکار آچاریا بود و در هیمالیا اقامت داشت. شاگردی گورو دو(guru Dev) برای ماهاریشی بار عظیمی داشت و وی همواره از او به نیکی یاد می کرد. او علاوه بر تی ام و سیدهی ، در آیورودا ( طب سنتی ودایی ) ، جیوتیش ( ستاره بینی ودایی ) و یوگا نیز صاحب سبک بود. تفسیر کتاب مقدس بهاگاواد گیتا نیز یکی از آثار او بشمار می رود.

 او تعالیم مربوط به «تی ام» را از سال ‪ ۱۹۵۵آغاز کرد و این تکنیک را در سال ‪ ۱۹۵۹به آمریکا برد. اما رشد این جنبش با شرکت گروه موسیقی «بیتل ها» در یکی از جلسات آموزشی این معلم بزرگ هندی در «ولز» در سال ‪۱۹۶۷ اوج گرفت.

 او حدود شش میلیون پیرو در جهان دارد که هر صبح و عصر ‪ ۲۰دقیقه با ذکر یک مانترا (یک عبارت یا آوای مخصوص سانسکریت) به مدیتیشن می‌پردازند و به درون ناخودآگاه خود سفر می‌کنند.

 یکی از گفته‌های مشهور او که در یک گفت و گو در سال ۲۰۰۶ بیان کرد این است: با ظلمت جنگ نکن. نور را بیاور، تاریکی ناپدید خواهد شد.

 بنای مراکز مدیتیشن یا کاخ‌های صلح در چند شهر جهان از اقدامات بنیاد این معلم بزرگ (گورو) هندی است. او هزینه صدها مدرسه در هند را تامین می‌کرد که این هزینه‌ها از شهریه آموزش «تی ام» به علاقمندان تامین می‌شد. قابل ذکر است که برای آموزش این تکنیک و این تعلیمات هیچ وقت تبلیغات خاصی در هیچ کجای دنیا وجود نداشته است .

 ماهاریشی «تی ام» را «حوزه واحد تمام قوانین طبیعت» توصیف می‌کرد.

 مراقبه ای که در این آموزش پیشنهاد می شود بر اساس تکرار یک مانترا است . ماهاریشی می گوید که هرکسی و با هر عقیده و مذهبی می تواند این مراقبه را انجام دهد و از آثار مثبت آن بهره ببرد .

 این مراقبه ( TM ) (ترانسندنتال مدیتیشن) فقط یک تکنیک ذهنی است و نه یک طرز تفکر و یا ایدئولوژی و هدف آن دستیابی به آرامش، شادی و در نهایت آگاهی ست .

 ماهاریشی یوگی پس از چند دهه تعلیم تی ام اخیرا طرح «مراقبه دسته جمعی» را اعلام کرد تا به فقر جهانی پایان دهد و صلح در سراسر گیتی برقرار شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.