مختصری از زندگی نامه کارلوس کاستاندا:

در سال ۱۹۶۰ میلادی در ایالت آریزونا، دانشجوی جوانی به نام کارلوس کاستاندا که در رشته مردم شناسی دانشگاه کالیفرنیا مشغول تحصیل بود، در پی یافتن زمینه ای برای تحقیقات میدانی درباره گیاهان توهم زا و روش های سرخپوستان در استفاده از آنها، با یکی از دوستانش سفری را آغاز میکند.

در یک بعد از ظهر تابستانی در ایستگاه نوگالس واقع در آریزونا، وی بطور اتفاقی با پیرمرد سرخپوستی که به گفته دوستش یک شمن و صاحب معرفتی نهانی درباره گیاهان توهم زا بود، دیدار می کند. نام آن پیرمرد سرخپوست، دون خوان ماتیوس بود.
تاثیر متحول کننده آنچه در پی همان دیدار برای کاستاندا جوان اتفاق افتاد، نه تنها زندگی وی را دستخوش دگرگونی بنیادی نمود، بلکه در طی سال های بعد، الهام بخش بسیاری از انسان های دیگر شد.

کارلوس کاستاندا یکی از چهره های اثرگذار ادبی و معنوی نیمه دوم قرن بیستم به شمار می رود. او را با کتاب دوازده گانه اش که تاکنون به ۱۷ زبان ترجمه و منتشر شده و در بسیاری از کشورها رکوردار فروش بوده اند و نیز استاد سرخپوست او را که به دون خوان ماتیوس معروف است، می شناسیم.

آنطور که برخی اسناد نشان می دهند او در سال ۱۹۲۵ در کاجامارکا در پرو به دنیا آمده و در سال ۱۹۵۱ به آمریکا مهاجرت کرده است. لیکن وی در طی یکی از مصاحبه هایش تاریخ و محل تولد خود را سال ۱۹۳۵ در برزیل اعلام کرده است.

… او بارها در کتب متعدد و در مصاحبه هایش اعلام کرده که آنچه در این سال ها به رشته تحریر در آورده است، چیزی نیست که ذهن وی بتواند آن را ساخته باشد زیرا با ذهن غربی وی بسیار بیگانه است و او تنها گزارش دهنده چیزی بوده که تجربه کرده است.

کاستاندا در ۲۷ آوریل سال ۱۹۹۸ در خانه شخصی خود در لوس آنجلس به بیماری سرطان کبد در گذشت. مرگ او نیز در هاله ای از ابهام است زیرا تا بیش از یک ماه و نیم بعد که در روزنامه «لوس آنجلس تایمز» خبر آن را انتشار داد، حتی همسر سابقش نیز از این موضوع بی اطلاع بود.

برای او هیچ گونه مراسمی انجام نگرفت. جسدش سوزانده و خاکستر آن به مکزیک برده شد. کمی بعد از مرگ وی، یاران گروهش، نوری الکساندر، تایشا آبلار، فلوریندا دانرگرا، کایلا لوندا و تایلا بی، لوس آنجلس را به مقصد نا معلومی ترک کردند.

از کتاب “شمنیزم – تولتک” جلد اول

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.