شفابخشی در حیوانات

شفابخشی در حیوانات

وجود حیوانات و نقش آنها در زندگی بشر از اهمیت خاصی برخوردار است. حیوانات قادرند تعلیمات سودمند و با ارزشی در بعد ظاهری و باطنی برای ما انسان‏ها داشته باشند و موجب ارتقاء ما شوند. امروزه لزوم این ارتباط و پیوند انسان و حیوان و تأثیرات سودمند متقابل بین آنها براساس تجربیات، گزارشات و تحقیقات علمی به اثبات رسیده است که از جنبه‏های مهم این تأثیرات متقابل می‏توان خاصیت شفابخشی آن را نام برد.

پیوند با حیوانات و ارتباط با روح آنها به‌منظور اهداف گوناگون از جمله شفای بیماری‏ها از گذشته‏های دور در برخی مکاتب و فرهنگ‏های مختلف و در میان سرخپوستان، قبایل آفریقا، مصر‌ی‌ها و شمن‏ها(۱) … مرسوم بوده است.

تمام قبایل گوناگون در سرتاسر دنیا معتقدند که هر چیزی در طبیعت دارای روح و نوعی انرژی است. سرخپوستان آمریکای جنوبی برقراری ارتباط با نگهبان حیوانات را برای شفا و درمان مهم می‏دانند و بر این باورند که از سازگاری با روح برخی از حیوانات و انرژی‏های آنها اقتدار، هدایت، آگاهی و شفا بدست می‏آید.

شمن‏های جنگل‏های شرقی پرو در مراسم خود قادرند روح حیواناتی هم‌چون ببر، مار، عقاب، یوزپلنگ، کروکودیل و دلفین را در رؤیا ببینند و معتقدند این حیوانات دارای انرژی بخصوصی هستند که می‏توانند بیماری‏ها را درمان کنند و موجب رهایی ارتعاشات منفی ناشی از افکار مخرب و ضربه‏های روحی گردند.

 درمان حیوانات به وسیله انرژی حیاتی موجود در طبیعت

از آن‌جایی‌که انرژی حیاتی، گل‏ها را به شکفتن، پرندگان را به پرواز و جهان را به گردش در می‏آورد، جای شگفتی نیست که بیماری‏های حیوانات را نیز درمان کند.

حیوانات به‌وسیله امواج موجود در طبیعت که به‌صورت موسیقی در فضا پخش می‏گردد، با رفتن به یک محیط امن و یا با استفاده از گیاهان و ترکیبات معدنی، خود را معالجه می‏نمایند. ارتعاشات گل‏ها و گیاهان، صدای امواج آب، صدای حرکت زمین و ماه و هزاران صوت دیگر که توسط خالق هستی آفریده شده، همگی دارای نوساناتی هستند و طوری برنامه‌ریزی شده‏اند که در کنار هم آفرینش را تشکیل می‏دهند. اگر کسی بخواهد این نظم را برهم زند، باعث نابودی خود می‏گردد، اما اگر خود را عضوی از این نظم الهی بداند، می‏تواند پیروز باشد. حیوانات نیز به‌نحوی این شناخت را دارند و به‌وسیله این شناخت خودشان را در بدترین وضعیت‏ها معالجه می‏کنند. برای مثال اگر آهویی را با گلوله بزنند و تیر داخل پایش فرو برود، با قدرت انرژی درونی، خودش را به غاری می‏رساند و بعد از چند روز که در غار استراحت کرد سالم و با نشاط، آن‌هم با پای معالجه شده بیرون می‏آید، درحالی‌که گلوله سربی از داخل عضلات پایش بیرون آمده و جای زخم درمان شده است.

حیوانات به‌وسیله خود درمانی روحی که خداوند در وجود آنها قرار داده خود را درمان می‏کنند. در واقع آنها با آهنگ طبیعت یکی می‏شوند و بدون کمک دیگران، بهبود می‏یابند. یکی شدن با آهنگ طبیعت یعنی مثل آب روان شدن، مثل امواج منتشر شدن و در نهایت یکی شدن با انرژی‏های کیهانی. این مطلب را می‏توان به رودخانه‏ای تشبیه کرد که شناگر در آن شنا می‏کند. اگر شناگر مخالف جریان رودخانه پرخروش و پرتلاطم شنا کند، حتی اگر قهرمان هم باشد بعد از چند دقیقه خسته می‏شود و در نهایت غرق می‏گردد. ولی اگر همان شناگر در جهت جریان رودخانه شنا کند، بعد از مدتی چندین کیلومتر را شنا می‏کند، به سلامت به مقصد خود می‏رسد و با صرف کمترین نیرو بیشترین بازدهی را کسب می‏نماید.

 هاله حیوانات و پیوند آنها با انسان

شرح تجارب «جودیت کالینز(۲)»،درمانگر روحی استرالیایی، برای نشان دادن ارتباط نزدیک انسان با حیوانات و تأثیرات متقابل آنها، می‏تواند مثال جالب توجهی باشد:

دیدار مکررّ جودیت کالینز از باغ وحش‏ها در دوران کودکی، توانایی مشاهده هاله طیف گسترده‏ای از جانداران را برای او ممکن گردانید و در اثر این مشاهدات وجدی بی‏مانند وجودش را فراگرفت. جودیت به‌تدریج با رنگ‏ها و الگوهای هاله‏های جانوران آشنا شد. هاله «پلاتیپوس»(۳) او را افسون می‏کرد زیرا هاله‏اش شباهت بسیاری با هاله گربه داشت. در حالی که این دو جانور محل زیست و نقش متفاوتی در طبیعت دارند.

جودیت هنگامی‌که کودک بود علاقه‏ای به میمون‏ها نداشت زیرا هاله‏هایشان به اندازه انسان‏هایی که از آنها مراقبت می‏کردند، از لحاظ عاطفی متورم بود. به عکس زرافه با وقار خود و درخشش رنگ‏های قرمز مایل به ارغوانی و آبی کم‌رنگ هاله پیرامون سرش که نمایانگر حساسیت و سرشت قدرتمندش بود، او را به شدت به‌سوی خود جلب می‏کرد. شتر با افتادگی و فروتنی خاصش، با آمیزه رنگ‏های قهوه‏ای که نمایانگر اهل عمل بودن و تحمل پذیری است، زرد آلویی که نشان‏دهنده وفاداری و همراهی است و قرمز که خلاقیت را به نمایش می‏گذارد، قلب او را تسخیر کرده بود. شتر یکی از چند جانور معدودی است که هاله صاحب خود را به درون هاله خود جذب نمی‏کند. بدین معنا که شتر ارباب سرنوشت خویش است، برخلاف اسب که بیشتر اوقات نه تنها هاله انسان را جذب می‏کند، بلکه حتی می‏خواهد در دردهای خود با او سهیم شود.

آرایش رنگ‏ها در جانوران ساده‏تر از انسان‏هاست. بیشتر این رنگ‏ها با رنگ‏های هاله انسان سازگاری دارند و این نمایانگر پیوند آنها در سطح هاله‏هاست. نخست لایه‏های جسمانی و اتری هاله انسان با هاله جانور هم‌ساز می‏شود، پس از آن لایه‏های حیاتی و اختری با یکدیگر پیوند می‏یابند و به این ترتیب میان آنها پیوند وفاداری برقرار می‏شود. این امر نه تنها توازن و احیای هاله را آسان می‏سازد و کمک می‌کند تا آسیب‌پذیری آن شفا یابد بلکه فشار خون، شرایط عصبی و اختلالات عاطفی را نیز بهبود می‏بخشد.

هاله سگ آمیزه‏ای از قهوه‏ای و قهوه‏ای مایل به زرد و انواع صورتی و سبز است که نمایانگر خدمتگزاری از روی عشق می‏باشد. هاله گربه آمیزه‏ای از انواع سبز، آبی، صورتی و زرد آلویی است که شخصیتی پر مهر و مستقل را به نمایش می‏گذارد. این، عامل اصلی تفاوت رابطه گربه و سگ با صاحبشان است. با این‌حال هاله سگ‌ها و گربه‏هایی که در برج‌ها و آسمان خراش‌های بزرگ نگهداری می‏شوند، از هماهنگی کمتری با طبیعت برخوردارند. از این رو هاله‏هایشان ضعیف‌تر است و تأثیر کمتری بر صاحبان خود می‏گذارند.

هاله سایر جانورانی که به آسانی اهلی می‏شوند نیز می‏تواند هاله انسان را از راه پذیرش، محبت و احترام ارتقا دهد.

جودیت نیز مانند بسیاری از کودکان، در حالی که گربه‏اش را به روی زانوانش می‏نشاند، اشک‌های خود را با دمش پاک می‏کرد. این عمل او از نظر عاطفی بسیار رضایت‌بخش و از نظر هاله، بسیار سودبخش بود. او می‏توانست ببیند که چگونه گربه‏اش او را دلداری می‏دهد.

و اما ماجرایی دیگر: یک روز پدر جودیت هنگامی که سگ ماده سه ساله‏ای را به‌منزل پسرش در شهر مجاور می‏برد، به خانه آمد. مدت‌ها بود که برادرزاده‏های جودیت برای نگهداری سگ در انتظار بودند. به‌نظر می‏رسید که سگ، جودیت را بازشناخته و مستقیماً به او نگاه می‏کند. پس از گذشت سه دقیقه از این ارتباط عاطفی، جودیت از هاله سگ حس می‏کند که قرارست با او زندگی کند. این مسئله را با پدرش در میان می‏گذارد و پدر در حالی که می‏خندد با بی‏اعتنایی همراه سگ رهسپار خانه پسرش می‏شود. جودیت بلافاصله به‌سوی تلفن می‏دود و به برادرش تلفن می‏کند و پیشنهاد می‏دهد که اگر سگ با خانواده آنها سازش نداشت، می‏توانند آن را برای او بیاورند.

از لحظه‏ای که سگ وارد خانه می‏شود، بی‏وقفه پارس می‏کند و میان خود و آن خانواده شکافی پر نشدنی به‌وجود می‏آورد. سه هفته بعد جوت سگ با هوش (از نژاد بوردرکولی(۴)( به‌خانه جودیت باز می‏گردد و از آن زمان تاکنون، یعنی ده سال است که دوستی آنها ادامه داشته است.

زمانی که ما رابطه خاصی با یک حیوان خانگی برقرار می‏کنیم، چیزی اسرارآمیز تجربه می‏نماییم، چیزی که به آسانی قابل درک نیست، پژوهشگران این چیز را «پیوند انسان و حیوان» می‏نامند و براساس شواهد و تجربیات معتقدند که این رابطه و پیوند اثرات درمانی و شفابخشی شگفت‏آوری برجای می‏گذارد.

حیوانات خانگی شرایطی فراهم می‏آورند تا آدمی با موجود زنده دیگری پیوند یابد و بدون قید و شرط به آنها عشق بورزد. این حیوانات به ما عشق ورزیدن می‏آموزند. عشق یعنی بسط و گسترش محدوده‏های شخصی و پیوند با دیگری. راه شکوفایی این عشق، تسلیم شدن حس فردیت است، زیرا این حس فاصله و جدایی می‏آفریند. در انسان پیوند با حیوانات یا با دیگری به وجود نمی‏آید، بلکه پیوند شدگی در انسان طبیعی و ذاتی است.

کاتلین مک اینیس پرستار کمک‏های اولیه واحد قلب و عروق بیمارستان میشیگان شمالی واقع در لتوسکای میشیگان، تجربه خود را در مراقبت از یک دختر جوان در حال مرگ به نام دوروتی گزارش داده است. با تزریق وریدی دارو، فشار خون دوروتی را طبیعی نگاه می‏داشتند و دردش را با تزریقات مکرر مرفین کاهش می‏دادند. این پرستار چه کاری باید انجام می‏داد تا آخرین ساعات زندگی دوروتی با سرور و شادی همراه باشد؟ تصمیم گرفته شد سگ مورد علاقه بیمار را برای ملاقات به بیمارستان بیاورند. این سگ بلاکی نام داشت و از نژاد لابرادور سیاه رنگ بود. دوروتی با شنیدن این مطلب تبسم کرد ولی گفت که بلاکی یک وحشی و دیوانه ۱۸ ماهه است که در اطراف خود همه چیز را بر هم می‏زند و بو می‏کشد. وقتی بلاکی وارد بخش مراقبت‏های قلبی شد، ناخن‏هایش روی کاشی‏ها صدا می‏داد، به‌محض آنکه آن سگ و پرستار قدم به راهرو گذاشتند و مردم حیوان را دیدند و برای نوازشش به او نزدیک شدند، آثار جادوی شفادهی آشکار شد. وقتی که پرستار با آن سگ وارد اتاق دوروتی شدند، حیوان گوش‏ها را تیز کرد و به صاحبش نگریست، سپس او را بو کشید، از تخت بالا رفت و کنار بیمار نشست و از کمر تا سینه بیمار را بوئید. دوروتی آنچنان رنجور بود که مثل همیشه نمی‏توانست گوش‏های حیوان را بخاراند. اما از پرستاران خواست تا این کار را انجام دهند، زیرا می‏دانست بلاکی چه می‏خواهد. مک اینیس می‏گوید: «به محض خاراندن گوش‏ها، چشمان سگ بالا رفت و به حال خلسه افتاد. این حالت موجب لذت بیش از حد دوروتی شد». در اواخر آن هفته دوروتی به دنبال یک حالت اغما و بعد از بالن زدن به قلب و ملاقاتش با بلاکی در خواب درگذشت. مک اینیس می‏گوید: «در آن مورد احساس خوبی داشتیم ولی از این تعجب می‏کنم که چرا برای شاد کردن دخترک تا این حد دیدار با حیوان را به تأخیر انداختیم. کارهایی که علم طب برای مردم انجام می‏دهد، همیشه هم برای آنها خوب نیست». و در پایان نتیجه می‏گیرد که «درباره تمامی آن چیزهایی که نمی‏توانم تغییر دهم یا در آن مورد به بیمارانم کمک کنم، بسیار اندیشیده‏ام. اما با غرور آن بعدازظهر را به خاطر خواهم آورد که بلاکی در کنار دوروتی بود و در مقابل آن بیماری لاعلاج، چگونه قلب شکسته‏اش شفا یافتن».

 مثال‏هایی از درمان با انرژی

 دکتر «برنارد گراد»(۵) آزمایشاتی بر روی تعدادی موش انجام داد. او مایل بود مشاهده کند که آیا یک درمانگر می‏تواند آسیب‏ها را از طریق انتقال انرژی با دستان خود، بهبود بخشد؟ درمان‏کننده‏ای که او انتخاب کرد، «اسکار استبانی»(۶) بود.

دکترگراد از طریق جراحی، زخم‏های کوچکی در پوست موش‌ها ایجاد کرد تا ببیند چنانچه آنها به‌وسیله نیروی درمانی اسکار استبانی تحت نفوذ قرار گیرند، با چه سرعتی درمان می‏شوند؟ نتیجه چنین بود: با درمان ۱۴ دقیقه در روز موش‌هایی که تحت درمان با انرژی شفابخشی قرار گرفته بودند، سریع‏تر از گروه کنترل بهبود یافتند.

دو درمانگر به نام‌های «بودوجی باگینسکی(۷) و «شلیلا شارامون(۸)» روزی نزدیک کلبه کوهستانی خود، زیر صنوبر کوچکی نشسته بودند که گله‏ای از ده گاو جوان ظاهر شد. آشکار بود که آنها از روی کنجکاوی این دو نفر را می‏بوئیدند و حتی دوست داشتند آنها را بلیسند. وقتی به چرا باز می‏گشتند، یکی از گاوها توجه آنها را جلب کرد. او از بقیه لاغرتر بود و سرفه می‏کرد. شلیلا فوراً شروع به درمان از راه دور کرد. در اثر انرژی، گاو سرش را پایین انداخت، چشم‌هایش را نیمه باز کرد و به آرامی ایستاد. حال آنکه گاوهای دیگر مشغول چریدن بودند. پس از پایان درمان، گاو سرحال شد و به عقب برگشت و شروع به جویدن علف کرد.

این مسئله نشان می‏دهد که می‏توان حیوانات را به شیوه غیابی و ذهنی درمان کرد. این شیوه، ساده‏ترین راه درمان حیوانات خیلی کوچک، خیلی بزرگ و یا حیواناتی است که ترسیده‏اند، همین‏طور حیواناتی که درمان مستقیم آنها خطرناک است.

 روش‏های انتقال انرژی به حیوانات

هنگامی که حیوانی نزد ما آورده می‏شود، ممکن است نشانه این باشد که درمان او بخشی از وظیفه ماست ولی این مطلب را باید در نظر داشت که ما تنها اجازه داریم در موارد اضطراری به قصد نجات زندگی یا تسکین درد حیوان اقدام به درمان نماییم و هرگز نباید تجویزات و آموزش‏های دامپزشک را نادیده بگیریم زیرا این یک روش درمانی تکمیلی است. بسیاری از حیوانات به‌خوبی به درمان پاسخ می‏دهند، آنها به‌طور کاملاً طبیعی از خودآگاهی جسمانی به سطوح اثیری و اختری می‏لغزند و این، کار را با آنها راحت می‏سازد. انرژی‏های شفابخش به‌طور طبیعی حیوان را آرام می‏سازد و گاه آنها را در حالت خواب فرو می‏برد که نشان می‏دهد که آنها کالبد جسمانی‏شان را ترک گفته‏اند. حیوانات انتقال انرژی با دست را دوست دارند، اما به همان خوبی به ارسال انرژی از راه دور پاسخ می‏دهند.

هنگام درمان حیوانات اهلی، می‏توان دست‏ها را پشت گوش‌های آنها گذاشت، سپس بقیه بدن آنها را به ترتیب انرژی داد. همچنین می‏توان دست‏ها را در جای بیمار و دردمند نگاه داشت و خود را به هدایت احساس درونی سپرد. در مورد حیوانات کوچکی چون موش، خوکچه هندی و پرندگان بهترین راه اینست که آنها را به راحتی در مُشت نگه داشت زیرا در آنجا خیلی سریع‏تر آرام می‏شوند.

به هنگام خواب نیز می‏توان به حیوانات انرژی داد اما یقیناً باید دست‏ها را کمی بالاتر از بدن آنها نگه داشت تا مزاحمتی برایشان ایجاد نشود. برای درمان حیواناتی هم‌چون ماهی می‏بایست دست‏ها را در دو طرف ظرف یا آکواریوم قرار داد و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به آنها انرژی منتقل نمود.

در مورد حیواناتی چون زرافه، پنگوئن، مار و حشراتی چون پروانه باید از قدرت تجسم استفاده کرد و درمان از راه دور را برایشان اعمال نمود.

البته برخی از حیوانات عکس‏العمل‏های متفاوتی به درمان نشان می‏دهند و پس از مدت کوتاهی بی‏قرار می‏شوند. این حالت بی‏قراری حتی هنگام انتقال انرژی غیابی نیز صادق است. مارها، زنبورها و مورچه‏ها معمولاً از خود چنین واکنشی نشان می‏دهند.

گاهی بهتر است یک حیوان عصبی را با صاحبش تنها گذاشت تا آرام شود. در چنین مواردی می‏توان تا زمانی که حیوان آرامش یابد به انتقال انرژی از راه دور اقدام کرد. لازم است با حیواناتی که به آسیب‏های جسمانی، روانی یا عاطفی مبتلا هستند با ملایمت، مهربانی و مراقبت رفتار کرد. اگر بتوان دست‏ها را بر جایی از بدن آنها قرار داد، انرژی به جایی که مورد نیاز است، جریان پیدا خواهد کرد. اگر نه دست‏ها را در نزدیکی بدن حیوان نگاه داشت یا اینکه کلاً به ارسال انرژی از راه دور اکتفا نمود.

حیوانات دارای مراکز انرژیی (چاکراها) هستند که می‏توان در کالبد اثیری آنها حس کرد، اما حتماً لازم نیست که برای مشخص ساختن محل این مراکز تلاش به خرج داد. صرفاً با قرار دادن دست‏های خود در جایی که دست‏ها می‏خواهند بروند و در جایی که بدن حیوان خواهان شفاست، براساس الهامات یا حس درونی می‏توان عمل کرد.

با گذشت زمان بی‏شک می‏توان تجربیات بسیاری را در درمان حیوانات کسب نمود. در زندگی حیوانات جنبه‏های فوق‏العاده و شگفت‏انگیز فراوان است. هر کدام دارای تأثیرات، صفات و رفتار ویژه‏ای هستند که جا دارد انسان‏ها برخی از این رفتار را سرمشق خود قرار دهند. چنانچه در قرآن کریم به کرات آمده: «من حیوانات را برای راحتی شما انسان‏ها خلق نمودم که از آنها استفاده کنید». هم‌چنین بارها اشاره شده: «به طریقه زندگی بعضی از حیوانات مثل زنبور عسل و شتر…توجه کنید، باشد که از آنها درس عبرت بگیرید(۹)»

پی‌نوشت:

حکیم قبیله۱- Shaman

۲- Judith Gollins

  • پستاندار آبزی و منقاردار و صدف‌خوار جنوب استرالیا

۴- Bordercollie

۵-Bernard Gruad

۶- Oskar Estebani

۷- Bodo J.Baginski

۸- Shalila Sharamon

۹- برخی از آیاتی که در قرآن کریم به حیوانات اشاره شده است: سوره نحل(۱۶) آیات۸۰،۷۹،۶۸،۶۶،۸،۷،۶،۵ – سوره طه (۲۰) آیه ۵۴ – سوره حج (۲۲) آیات ۳۷ ،۳۶،۳۴،۳۳ – سوره مؤمنون (۲۳) آیه۲۱ – سوره فاطر(۳۵) آیه ۲۸ – سوره یس (۳۶) آیه ۷۳ ،۷۲،۷۱ – سوره الزّمر(۳۹) آیه ۳۶ – سوره مؤمن(۴۰) آیه ۸۰، ۷۹ – سوره شوری (۴۲) آیه ۱۱-  سوره زّخرُف (۴۳) آیه ۱۳،۱۲ – سوره غاشیه (۸۸) آیه ۱۷

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.