آدم‌های معروف هم می‌ترسند

وقتی صبحت از ترس می‌شود همه ما ناخودآگاه به یاد افراد ترسو می افتیم. به نظر اغلب ما آدم‌های ترسو افراد ضعیفی هستند که دل و جرأت روبروشدن با مسائل و مشکلات را ندارند. اما بعضی ترس‌ها هم هستند که ربطی به دل و جرأت و شجاعت و این حرف‌ها ندارند. بعضی از این ترس‌ها برای همه پذیرفته شده است. مثلاً ۹۰ درصد افراد از صحبت کردن در میان جمع وحشت دارند. اما بعضی دیگر از انواع این ترس‌ها می‌توانند زندگی روزانه را مختل کنند. همه ما کسانی را می شناسیم که از سگ یا گربه یا سوسک می‌ترسند، همینطور کسانی که از ارتفاع وحشت دارند و یا هیچ‌وقت سوار آسانسور نمی‌شوند. احتمالاً می‌دانید که این ترس‌ها ریشه‌های روانی دارد و معمولاً کسانی که از این نوع ترس‌ها رنج می‌برند را به راحتی نمی‌توان شناخت. در اینجا می‌خواهیم شما را با ده آدم معروف و نوع ترس‌هایشان آشنا کنیم:

هیتلر اگرچه نمونه شجاعت و مقاومت بود، اماجالب است بدانید از قرارگرفتن در محیط های کوچک و بسته وحشت داشت. به همین دلیل آسانسورهای محل کار و اقامتش علاوه براینکه بسیار بزرگتر از حد معمول بودند، از سه طرف نیز آیینه‌کاری شده بودند تا فضا بزرگتر به نظر برسد. هیتلر به جز این آسانسورها سوار هیچ آسانسور دیگری نمی‌شد معلوم نیست اگر افراد ارتش آلمان می‌دانستند پیشوای بزرگشان از چه چیزی وحشت دارد هرگز حاضر به اطاعت از اومی‌شدند؟

آن رایس نویسنده مشهور کتابهای ماوراءالطبیعه، از تاریکی می‌ترسیده‌است. معلوم نیست رایس با این ترس چطور جرأت می‌کرده به ماوراء الطبیعه فکر کند؟!

ناپلئون بناپارت امپراطور بزرگ فرانسه هم از گربه می‌ترسیده‌است. آن همه دلیری و این ترس اصلاً با هم سازگار نیست!

الیزابت اول ملکه انگلستان نیز ترس بامزه‌ای داشته است. او از گلهای رز می‌ترسید و هرگز در طول عمرش یک شاخه گل رز را در دست نگرفت. اگرچه در قصرش باغ بزرگی از گل های رز داشت، اما فقط از دور آن را تماشا می کرد و هیچوقت در باغ گلهای رز قدم نمی‌زد.

به نظر شما این ترسها را می‌توان با کمک روانشناس‌ها از بین برد؟ در این صورت خود روانشناس‌ها هم ممکن است دچار این نوع ترسها باشند یا نه؟ البته همه می دانند که کوزه‌گر از کوه شکسته آب می خورد. اثبات دیگری براین ضرب المثل وجود روانشناس معروف زیگموند فروید است و ترس بیمارگونه او از سرخس!

آندره آغاسی قهرمان تنیس از عنکبوت وحشت دارد.حالا تصور کنید درست وسط یک تورنمنت بین المللی یک عنکبوت از روی ساق پای جناب آغاسی بالابرود!

فردریک دوم امپراطور روم غربی نیز از آب می‌ترسیده‌است. به همین جهت هیچوقت خودش را با آب نمی‌شست و خدمتکارانش مجبور بودند او را با حوله تمیز کنند!!

شاید دیدن اسم آلفرد هیچکاک در این فهرست اصلاً باورکردنی نباشد. این کارگردان که سرآمد دیگران در ساخت فیلم‌های وحشتناک بوده، از تخم‌مرغ وحشت داشته‌است. اگرچه خیلی مسخره به نظرمی آید، اما هیچکاک هرگز به تخم مرغ دست نمی زده!

فکر می کنید خواننده‌ای مثل مایکل جکسون چقدر باید برای سفرهایش از هواپیما استفاده کند؟ اگر او از پرواز کردن وحشت داشته باشد چه اتفاقی خواهدافتاد؟ قبل از هر پرواز دکتر شخصی اش باید داروی آرامبخش برایش تجویز کند. فکر نکنم زندگی جالبی باشد.

و بالاخره آرنولد شونبرگ موسیقیدان معروف آلمانی از عدد سیزده وحشت داشته‌است. نکته جالب این است که او در یک روز جمعه سیزدهم ماه و سیزده دقیقه پیش از نیمه شب از دنیا رفت!

 فصلنامه موفقیت شماره ۱۳

منبع: ww.irannewspaper.ir

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.